Yükleniyor
  • Müşteri Destek
  • 0216 410 55 33

ISO 16949:Otomotiv Sektörü Yönetim Sistemi Temel Eğitimi

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi temeli üzerine kurulan Otomotiv endüstrisi tedarikçileri için teknik standartların uyumuyla oluşturularak otomotiv sanayiye yönelik özel olarak hazırlanmış bir Kalite Yönetim Sistemi standardı olan ISO 16949 Otomotiv Sektörü Yönetim Sistemi Temel Eğitimi vermekteyiz.

 

 

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi standardı küresel otomotiv endüstrisi için ISO Technical Committee-TC 176 tarafından oluşturulmuş, Kuzey Amerikan QS–9000 Standardı ile Avrupa otomotiv standartları (Alman VDA 6.1, Fransız EAQF, İtalyan AVSQ gibi) sentezlenerek yeni bir standart olarak benimsenmiştir

 

 

Otomotiv sektöründe ve yan sanayisinde sürekli iyileştirilmeye dayanan, hataları önlemenin önemini vurgulayan, tedarik zincirindeki değişkenlikleri ve ziyanı azaltan temel kalite sistemlerinin geliştirilmesi ile oluşturulmuştur.

 

 

Toplam Kalite Yönetiminin temel anlayışlarından biri olan hataları düzeltmek yerine hata yapmamak düşüncesinden yola çıkılarak oluşturulan ISO TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi, meydana gelebilecek her türlü hata sebeplerinin önceden araştırılması, bulunması ve bir daha oluşmayacak şekilde yok edilmesi amacını taşımaktadır.

 

 

Küresel otomotiv endüstrisi sürekli gelişimin yanı sıra ürün kalitesi, verimliliği ve rekabet gücü konusunda dünyadaki en iyi firmalarla aynı düzeyde olunmasını gerektirir. 

 

Bu amacı gerçekleştirmek için pek çok otomotiv üreticisi, otomotiv sektöründeki tedarikçilerin ISO /TS 16949 Kalite Yönetimi standardında belirtilen, teknik kurallara uymasında ısrar eder.

 

 

Otomotiv sektöründe yer alan kuruluşlar, ISO TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi sayesinde hataları meydana gelmeden önlemek, tedarik zincirindeki değişkenleri en aza indirmek, fire oranlarını azaltmak, israftan kaçınmak ve kuruluş içi süreçlerde sürekli iyileşmeyi sağlamak gibi rekabet avantajı sağlayan ve kuruluşa katma değer katan bir yapılanmaya kolaylıkla geçebileceklerdir.

 


Whatsapp ile ulaşın